top of page

FABUŁA

W RODZINIE FRANCISZKAŃSKIEJ ŚWIECKIM INSTYTUCIE MISJONARZY KRÓLEWNOŚCI CHRYSTUSA

Pokój i dobro!

Święty Franciszek z Asyżu urodził się w Asyżu we Włoszech około 1181 roku. Był synem zamożnych rodziców, miał normalne dzieciństwo i radosną, odświętną, a nawet próżną młodość. Ale powoli Pan powołał Franciszka ze świata do życia w świętości i doskonałości. Podczas powolnego procesu nawrócenia czuł się powołany do prostego i ewangelicznego życia i przyciągał towarzyszy. Następnie założył pierwszy Zakon. Zakon Braci Mniejszych i dał im zasadę życia: żyć Ewangelią Pana naszego Jezusa Chrystusa. Klara, młoda kobieta ze szlachty z Asyżu, szybko uciekła z domu i wstąpiła do życia ewangelickiego. Franciszek założył wówczas Zakon Ubogich Pań, znany dziś jako Klarysek. Zaraźliwy przykład Franciszka przyciągnął małżeństwa, które za radą biednego człowieka z Asyżu rozpoczęły życie pokutne we własnych domach. Były to narodziny trzeciego Zakonu, dziś zwanego Franciszkańskim Zakonem Świeckich.

Ale Duch Święty działa w Kościele, starając się za każdym razem zaspokajać potrzeby. Z Trzeciego Zakonu narodziło się kilka zakonów franciszkańskich życia konsekrowanego, a wreszcie, na początku XX wieku, w odpowiedzi na nowe wymagania czasów, jakich wymaga Kościół misyjny, powstały Instytuty Świeckie. Tworzą je świeccy, którzy żyją w świecie, ale całkowicie poświęcają się Panu. W 1919 r. we Włoszech narodził się Świecki Instytut Misjonarzy Królewskości Chrystusa. Są to kobiety, które odpowiadając na szczególne powołanie, poświęcają się Panu i żyją naśladowaniem Chrystusa w duchu Franciszka i przez śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Posłuszeństwo Bożemu planowi, które wyraża się w słuchaniu tego, co mówi i prosi. Ubóstwo, na które składa się trzeźwe, proste życie, bez ostentacji iw duchu ewangelicznym oraz możliwość życia w czystości konsekrowanej, daje całkowitą wolność kochania wszystkich i oddania się służbie Królestwu.

Data założenia: Rozpoczęty w Asyżu, Włochy, 19 listopada 1919

Kraj założycielski: Włochy

Imię i nazwisko założycieli: Armida Barelli i ks. Agostinho Gemelli

Status kanoniczny, Zatwierdzenie: Papieskie

Liczba członków w Brazylii: 44 członków.

Inne kraje, w których Instytut jest obecny:

Niemcy, Argentyna, Australia, Belgia, Bułgaria, Burundi, Kanada, Kolumbia, Korea, Chiny, Chorwacja, Ekwador, Stany Zjednoczone, Filipiny Francja Węgry, Anglia, Mauritius, Malawi, Irlandia, Jugosławia, Japonia, Luksemburg, Meksyk, Nowa Zelandia, Polska, Rwanda, San Marino, Sudan, Szwajcaria, Togo, Wenezuela.

bottom of page